Pravidla pro poskytování rady při výběru úvěru

Pravidla pro poskytování rady při výběru úvěru

Úvěr znamená pro rodinný rozpočet finanční zátěž až na několik let. Vyplatí se proto jednotlivé nabídky porovnat, protože správným výběrem úvěru můžete ušetřit peníze na splátkách. Pokud se ale v úvěrové džungli nevyznáte, nechte si poradit. Zákon o spotřebitelském úvěru č. 257/2016 Sb. § 85 stanovuje, že poradit Vám může jen poskytovatel nebo zprostředkovatel úvěru.

Zjistěte, jaký úvěr je nejvýhodnější

Rada cenná nad zlato? V případě úvěrů to platí dvojnásob. Zákon přesně vymezuje poskytnutí rady, která se považuje za vyšší stupeň doporučení. Poskytnutí rady ale není povinností poskytovatele ani zprostředkovatele. Záleží pouze na jejich libovůli, jestli Vám poradí nejvhodnější úvěr. O tom Vás ale musí předem informovat. Pokud Vám radu poskytnou, musí se striktně držet zákona.

Co musí poradce zohlednit před nabídkou produktů?

Poradce nejprve musí provést analýzu Vašich potřeb a úvěrových produktů. Musí zhodnotit případná rizika, která Vás mohou během splácení spotřebitelského úvěru potkat. Teprve potom Vám může poradit, jaký konkrétní úvěrový produkt je pro Vás nejlepší. Poskytovatel úvěru Vám musí předložit nabídku všech svých vhodných produktů a zprostředkovatel nabídku všech vhodných produktů dostupných na trhu.

Obdržíte záznam o poskytnutí rady

Poradce Vám předá na papíru nebo trvalém datovém nosiči nabídku vybraných spotřebitelských úvěrů. Na záznamu nesmí chybět:

  • Vaše požadavky, cíle a potřeby,
  • odůvodnění, proč je pro Vás daný úvěr nejvhodnější,
  • vysvětlení dopadu uzavření smlouvy o úvěru,
  • Vaše finanční situace a
  • možná rizika.

Za poskytnutí rady může poradce požadovat odměnu.



Čtrnáctidenní lhůta na rozmyšlenou

Po obdržení záznamu poskytnuté rady máte právo rozmyslet se do 14 dnů, zda smlouvu o úvěr uzavřete. To Vám dává dostatečný prostor k porovnání jednotlivých nabídek, takže si v klidu vyberete nejvýhodnější úvěr. Během této lhůty Vám nesmí poskytovatel změnit podmínky úvěru.

V momentě, kdy přestává platit stará smlouva, startuje svou dráhu nová. Čekejte fakturu od nového dodavatele.

Na co si dát pozor?

  • Výpovědní lhůta staré smlouvy. Ve smlouvě s Vaším předešlým dodavatelem stojí výpovědní lhůta, kterou musíte i přes vyřizování nového dodavatele dodržet. Po dobu této výpovědní lhůty jste stále klientem starého dodavatele, berete energii od něj a platíte mu za to.
  • Smlouvu na dobu určitou se většinou nevyplatí ukončit dříve, než vyprší její trvání. Klient by v takovém případě musel platit nemalé sankční poplatky (3 – 5 tis. Kč, ale i více), jestliže se k nim ve smlouvě zavázal. Obecná povinnost to ovšem není, mezi dodavateli najdeme i takové, kteří sankční poplatky nevedou. Čtěte proto pečlivě kompletní obchodní podmínky a obsah smlouvy!
  • Automatické prodlužování smlouvy na dobu určitou. Pozor na to! Někteří dodavatele tento typ smluv prodlužují automaticky a další období, proto je dobré v předem daném termínu nahlásit, že se chystáte přejít ke konkurenci.
  • Jestliže jako klient takto de facto „pohrozíte“ Vašemu současnému dodavateli odchodem, můžete tím u něj získat výhodnější podmínky.
  • Nezapomeňte změnit cílovou stanici trvalého příkazu ve Vaší bance. Zdá se to samozřejmé, mnohdy ale právě na tyto jednoduché věci zapomínáme.

Tip navíc! Využijte nejrůznějších online kalkulaček, např. kalkulačky Energetického regulačního úřadu.




Jak funguje fotovoltaická elektrárna

Pravidla pro poskytování rady při výběru úvěru

Jak změnit dodavatele energií?

Výhody a nevýhody bankovní půjčky

Informace o SMS půjčce bez nahlížení do registru

Slevomat.cz - pobyty pro dva

Porovnání cen elektřiny

Srovnávač cen Zboží c.z.

Rychlá půjčka do 5000 Kč

Srovnání cen elektřiny

Výroba elektrické energie doma

Okamžitá půjčka ihned na účet

Potřebujete pomoct s PC?